آپلود عکس

تاریخ : سه‌شنبه 9 آبان‌ماه سال 1391 | 12:53 ب.ظ | نویسنده : آسمان سرخ www.skyred.ir

کتاب سلیم بن قیس یا اسرار آل محمد ـ صلّی الله علیه و آله وسلم


کتاب سلیم بن قیس یا اسرار آل محمد ـ صلّی الله علیه و آله وسلم
مؤلّف:
شیخ ابو صادق سلیم بن قیس هلالی عامری کوفی (م 76 هـ .ق)
زندگینامه:
مولّف از خواصّ اصحاب امام علی ـ علیه السّلام ـ، و امام حسن و حسین ـ علیهما السّلام ـ و امام زین العابدین ـ علیه السّلام ـ بوده است. او دو سال قبل از هجرت به دنیا آمده بود و در هنگام رحلت پیامبر ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ دوازده سال داشته است. او در پیشگاه معصومین ـ علیهم السّلام ـ مورد وثوق بوده و از علوم سرشار آنها بهره مند شده و از قدمای علمای پیرو اهل بیت و بزرگان اصحاب ائمه ـ علیهم السّلام ـ محسوب می شود و نزد آنان محبوبیّت خاصی داشته است و از ائمه ـ علیهم السلام ـ روایات زیادی نقل کرده است. او در همة اتفاقات و حوادث در کنار حضرت علی ـ علیه السّلام ـ بوده و عضو گروه شرطة الخمیس[1] بوده، و در زمان حجاج یوسف در سال 76 هجری قمری درگذشت.[2]
شهرت سلیم به خاطر این کتاب که با نام های، اصل سلیم، کتاب سلیم و ترجمة آن، اسرار آل محمد، ذکر شده می باشد.

معرفی اجمالی کتاب:
کتاب حاضر اولین کتاب شیعه در زمان امیر المؤمنین ـ علیه السّلام ـ بوده که امام صادق ـ علیه السّلام ـ درباره آن می گوید: «هر کس از شیعیان و دوستان ما کتاب سلیم بن قیس را نداشته باشد، چیزی از مسائل ولایت ما نزد او نیست و از اسباب ما آگاهی ندارد. این کتاب الفبای شیعه و سرّی از اسرار آل محمد ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ است.
امام سجّاد ـ علیه السّلام ـ نیز می فرماید: سلیم راست گفته است، خدا او را رحمت کند همة این احادیث از ماست و از آنها خبر داریم. و چندین حدیث دیگر که همگی در تأیید وثاقت کتاب و سلیم بن قیس وارد شده است. سلیم این کتاب را در طول شصت سال از عمرش به رشته تحریر در آورده است.
موضوع کتاب دربارة فضائل اهل بیت از زبان پیامبر اکرم ـ صلّی الله علیه و آله ـ و حوادث بعد از آن حضرت به نقل از شاهدان عینی مثل ماجرای سقیفه از زبان سلمان فارسی و افتخارات و امتیازات علی ـ علیه السّلام ـ و حوادث دوران خلافت آن حضرت و بسیاری از مباحث عقیدتی و تاریخی می باشد.

وضعیت نشر:

کتاب حاضر به زبان عربی با تحقیق محمد باقر انصاری و ترجمه فارسی کتاب با نام «اسرار آلِ محمد» به همت نشر الهادی قم در سال 1415 هـ .ق به چاپ رسیده است.

پی نوشت:

[1] . شرطة الخمیس عده ای از اصحاب بودند که با خود عهد کرده بودند که شمشیر به دست گرفته و هر چه مولایشان حضرت علی ـ علیه السّلام ـ دستور داد، بدون هر گونه سؤال و توضیحی عمل نمایند. و آن حضرت نیز بهشت را برای آنان تضمین کرد.
[2] . مقدمه کتاب سلیم بن قیس با تحقیق محمد باقر انصاری زنجانیسایت عکس آسمان سرخ
سایت مرجع نرم افزارهای اندروید